Po několikadenních protivládních nepokojích dnes íránský parlament debatuje se zástupci vlády o jejich příčinách. Mimořádné zasedání bylo svoláno na žádost reformní frakce a koná se za zavřenými dveřmi, informují zahraniční agentury. Výsledky jednání oznámí předseda parlamentu Alí Larídžání odpoledne, sdělil na parlamentním webu Icana.

Poslanci mohou při dnešním zasedání interpelovat ohledně nedávných protivládních demonstrací a aktuální situace přítomné ministra vnitra, šéfa tajné služby, několik velitelů policie a revolučních gard. Přítomni jsou i intendant státní televize a tajemník národní bezpečnostní rady.

Protivládní demonstrace se v Íránu konaly od 28. prosince. Vyžádaly si 22 obětí a více než tisícovku zatčených. Obavy vzbuzuje jejich další osud, zvláště poté, co pro ně konzervativní duchovní Ahmad Chátámí při páteční modlitbě v Teheránu požadoval nejvyšší tresty.

Původní požadavky na zlepšení ekonomické situace a protesty proti zdražování přerostly v kritiku vedení státu. Úřady pak zablokovaly sociální sítě a protesty se oficiálně označují jako spiknutí, za nímž stojí síly ze zahraničí, hlavně z USA a z Izraele. Ty demonstranty podpořily.

Elitní íránské revoluční gardy dnes v prohlášení zveřejněném na svém webu Sepahnews oznámily, že nepokoje rozdmýchané zahraničními nepřáteli byly potlačeny. Za iniciátory protestů označily „Spojené státy, Británii, sionistický režim (Izrael), Saúdskou Arábii, farizeje (mudžáhidy) a monarchisty“.

Do protestů se zapojili ve velkém počtu mladí lidé a dělníci stejně jako příslušníci vzdělané střední třídy, která tvořila páteř proreformní revolty před téměř deseti lety.

Policejní mluvčí řekl, že většina zatčených byla „oklamána“, aby se zapojili do nepokojů a byla už propuštěna na kauci. „Vůdci nepokojů jsou ale drženi ve vězení,“ napsala státní agentura IRNA.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner