Parlamenty Francie a Německa dnes budou schvalovat rezoluce, v nichž vyzvou své vlády k uzavření nové dohody o spolupráci. Učiní tak při výročí uzavření Elysejské smlouvy z roku 1963 podepsané někdejším francouzským prezidentem Charlesem de Gaullem a bývalým německým kancléřem Konradem Adenauerem. Paříž a Berlín už na nové smlouvě pracují a chtějí ji podepsat ještě letos, uvedli v neděli francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.

Nová smlouva má zpečetit výjimečný vztah obou zemí a zaměří se například na oblast hospodářství, ale i na zahraniční politiku a otázky bezpečnosti včetně boje s terorismem. Zvýšit by se měla podpora výuky jazyka jedné země v té druhé, intenzivnější má být partnerství na poli kultury, ale třeba i v oblasti boje proti klimatickým změnám.

Podpis Elysejské smlouvy před 55 lety formálně odstartoval úzkou spolupráci mezi Paříží a Berlínem. Předcházel mu proces poválečného usmíření mezi oběma velkými rivaly. Francouzsko-německý tandem bývá označován za „motor“ evropské integrace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner