Bratislava 4. srpna (ČTK) – Deset utečenců vyložilo u východoslovenské obce Hatalov malé letadlo, které před policií stihlo odletět zpět na Ukrajinu. Uvedla to dnes slovenská média.

„Na základě telefonátu na linku 158 bylo zjištěno, že letadlo přistálo v Hatalově, v okrese Michalovce. Když dorazily policejní hlídky, letadlo už odletělo, ale na zemi nechalo deset osob,“ uvedla policejní mluvčí Denisa Baloghová. Policisté při prověřování zadržených cizinců zjistili, že pocházejí z Indie. Budou podle mluvčí vráceni na Ukrajinu.

K incidentu došlo ještě ve čtvrtek večer, kdy přelet letadla z Ukrajiny na Slovensko nejprve zaznamenali policisté sloužící na hranici v obci Petrovce; stroj totiž letěl nízko a v nezvyklé době. Uvědomili proto operační středisko, které informovalo všechny policejní hlídky v okolí.

Dosud neznámý pilot je stíhán za převaděčství a za nezákonné překročení hranic. Slovenští policisté o případu informovali ukrajinské pohraničníky, s nimiž se na dnešní schůzce dohodli na dalších krocích při vyšetřování.

V listopadu 2015 na východním Slovensku havaroval ukrajinský vrtulník, nehodu nepřežilo sedm lidí, mezi nimi čtyři běženci z jihovýchodní Asie, včetně dvou žen. Stroj typu Mi-2 se zřítil asi 15 kilometrů od hranice. K pádu vrtulníku mohla přispět hustá mlha a také to, že stroj letěl nízko.

O dva měsíce dříve našel zemědělec na východním Slovensku malé letadlo, které nouzově přistálo na poli poblíž obce Nižný Hrušov, vzdušnou čarou asi 40 kilometrů od hranice s Ukrajinou. Ze stroje byly odstraněny identifikační znaky, zůstala pouze ukrajinská vlajka namalovaná na ocasu. Slovenské ministerstvo vnitra tehdy uvedlo, že bezpečnostní složky letadlo podobné někdejším práškovacím strojům Čmelák zaznamenaly a let sledovaly kvůli podezření z pašování cigaret.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner