Na Pražském hradě se letos neuskuteční pašijové hry, které se v různých verzích a na různých místech Hradu s přestávkami konaly od 90. let. Poslední tři roky se hrály v katedrále sv. Víta z iniciativy současného pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky. Důvodem toho, že se letos obrazy ze života a smrti Ježíše Krista na Hradě neobjeví, je podle pražského arcibiskupství „množství administrativních a bezpečnostních překážek“. Slavení Velikonoc zkrátka ustoupilo prezidentu Zemanovi a jeho lidem. ČTK to dnes sdělil vedoucí sekretariátu arcibiskupa Vojtěch Mátl. Vyjádření Správy Pražského hradu ČTK zjišťuje.

„V příštím roce budeme muset zvolit jiný čas a termín,“ doplnil. Pašije se měly hrát na Velikonoční neděli 16. dubna od 14:30 na třetím hradním nádvoří. Na Velikonoční neděli si křesťané připomínají zmrtvýchvstání Krista.

Pašijové hry se v polovině 90. let hrály ve svatojiřské bazilice, jiný divadelní spolek je o deset let později uváděl na čtvrtém nádvoří Pražského hradu. V roce 2014 se poprvé hrály v katedrále sv. Víta, pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka tehdy uváděl, že chce pašijové hry v katedrále pořádat každoročně.

První rok se v katedrále uváděla upravená verze Hořických pašijí s dlouhou tradicí, loni přijeli do Prahy ze Zbraslavi tamní farníci a ochotníci s lidovou pašijovou hrou na podkladě lidových her z Vlastiboře, Vamberka a Železného Brodu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner