Augsburg (Německo) 4. června – Projev českého vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) bude podle všeho nejsledovanějším bodem dnešního druhého dne sudetoněmeckého sjezdu v bavorském Augsburgu. Bělobrádek se stane zatím nejvýše postaveným českým politikem, který na sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení vystoupí.

Dá se očekávat, že se Bělobrádek, tak jako už sobotní řečníci, vedle dosavadního procesu smíření mezi Čechy a sudetskými Němci zaměří i na jejich budoucí vztahy. Vedle českého vicepremiéra dnes na 68. sjezdu sudetských Němců vystoupí také jejich šéf Bernd Posselt nebo bavorský premiér Horst Seehofer (CSU).

Bělobrádek se po svém stranickém kolegovi a ministru kultury Danielu Hermanovi stane teprve druhým členem české vlády, který vystoupí na sudetoněmeckém sjezdu. Herman loni v Norimberku mimo jiné vyslovil hluboké politování nad tím, „co učinili před sedmi desetiletími někteří z našich předků a co narušilo naše staleté soužití“.

Z Československa bylo po druhé světové válce vyhnáno a odsunuto okolo tří milionů Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15.000 až 30.000 Němců. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320.000 až 350.000 obyvatel někdejšího Československa. Velká většina z nich byli Židé, které chtěl nacistický režim vyhladit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner