O navázání smysluplného vojenského dialogu s náčelníkem generálního štábu ruské armády Valerijem Gerasimovem se bude dál pokoušel šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Český generál ve vysoké alianční vojenské pozici to novinářům řekl po dnešním jednání výboru na úrovni náčelníků štábů armád členských zemí Severoatlantické aliance. Ti dnes Pavla v jeho snaze podpořili.

Zahájení smysluplného vojenského dialogu s ruskou stranou je pro Pavla jednou z hlavních věcí od jeho nástupu do funkce šéfa výboru v červnu 2015. „Od té doby jsem své ruské partnery tady v Bruselu kontaktoval nejméně pětkrát. Naposledy minulý týden,“ poznamenal dnes před novináři.

Jeho snahy zahájit přinejmenším počáteční diskuse s Gerasimovem tak, aby bylo možné pro plnocenný vojenský dialog připravit půdu a pravidla, ale podle něj zatím nebyly úspěšné. Nepodařilo se ani dohodnout, že zásadními tématy debaty by mělo být snižování rizik a zvyšování transparentnosti ve vojenských otázkách.

„Na rozdíl od ruské armády si neumíme představit expertní diskuse bez toho, že bychom nejprve na nejvyšší vojenské úrovni dohodli rozsah agendy,“ poznamenal Pavel. Opačný způsob by podle něj vedl k tomu, že alianční experti by například v Moskvě či jinde mohli hovořit jen o velmi obecných tématech.

„Musíme ustavit kontakt, nějakou základní míru důvěry, nastavit agendu a až poté můžeme naše experty jednoznačně pověřit, o čem mají diskutovat. Tato nabídka je na stole a čekáme na reakci z Moskvy,“ dodal Pavel.

NATO po ruské anexi Krymu přerušilo s Ruskem veškerou praktickou spolupráci a kvůli jeho rostoucí aktivitě přistoupilo k největšímu posílení svých obranných schopností ve východní Evropě od konce studené války. Komunikace na vojenské úrovni by podle aliančních představ měla pomoci předcházet případným tragickým nedorozuměním a umožnit rychlé řešení incidentů. NATO si dlouhodobě stěžuje například na chování ruských vojenských pilotů nad Baltickým či Černým mořem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner