Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra budou patřit mezi poslední svědky, které chce za týden vyslechnout sněmovní komise řešící úniky z vyšetřovacích spisů. Znovu chce vyslechnout ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína a také bývalého novináře MfD Marka Přibila, a to kvůli rozdílům v poskytnutých výpovědích. Novinářům to po dnešním jednání komise řekl její předseda Martin Plíšek (TOP 09).

„Jeho (Přibilovy) některé výpovědi se lišily od výpovědí jiných svědků,“ zdůvodnil Přibilovo předvolání Plíšek.

Přibil byl komisí vyslýchán kvůli svým schůzkám s předsedou ANO a bývalým vicepremiérem Andrejem Babišem. Podle uniklých nahrávek mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Přibil i Babiš už dříve odmítli, že by k tomu měli k dispozici spisy z vyšetřovaných kauz. Babiš byl v té době majitelem vydavatelství Mafra, pod které MfD spadá. Babiš již dříve nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila

Po ukončení výslechů chce komise začít připravovat závěrečnou zprávu pro Sněmovnu, v níž by měla mimo jiné doporučit opatření proti zamezení dalších úniků ze spisů. „Můžeme se vyjádřit také k tomu, zda pan redaktor Přibil při svých setkáních a Andrejem Babišem mohl nakládat či nakládal s informacemi z živého vyšetřovacího spisu Bereta,“ řekl Plíšek. Spis se týká údajného systematického vynášení citlivých informací z databází policie.

Komise má mimo jiné prověřit, zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit i na to, zda někdo takto získané informace nezneužil k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci právního státu.

Komise dnes vyslechla také bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu kvůli kauze zneužití dotací ministerstva školství, bývalého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu a pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Plíšek ocenil její „fundované vyjádření“ k případům dotací a Bereta. Ředitel policejního útvaru zvláštních činností Vladimír Šibor komisi popsal nasazování odposlechů po technické stránce. Poslanci vyslechli také Bronislava Šabršulu z ředitelství policejní služby pro zbraně a bezpečnostní materiály, dodal Plíšek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner