Čína odmítla tvrzení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, že globální oteplování je podvod, který si vymyslel Peking, aby poškodil americké hospodářství. Náměstek čínského ministra zahraničí Liou Čen-min na klimatické konferenci v Marrákeši připomněl, že to byli Trumpovi republikánští předchůdci Ronald Reagan a George Bush starší, kdo před téměř třemi desetiletími byli jedněmi z iniciátorů mezinárodních jednání o klimatických změnách.

Trump ve své předvolební kampani uvedl, že Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o klimatu, která má udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia. Prohlásil také, že odstoupí od plánu svého předchůdce Baracka Obamy na snížení amerických emisí oxidu uhličitého skoro o třetinu během příštích 15 let.

Trump také tvrdil, že globální oteplování je poplašná zpráva vytvořená Čínou s cílem snížit konkurenceschopnost amerických výrobců.

„Když se podíváte na historii jednání o klimatických změnách, zjistíte, že je ve skutečnosti inicioval Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) s podporou (amerických) republikánů během vlády Ronalda Reagana a George Bushe staršího na konci 80. let,“ řekl ve středu náměstek šéfa čínské diplomacie Liou. Trumpa přitom vyzval, aby přijal „moudré rozhodnutí“ ohledně závazku USA v boji proti globálnímu oteplování.

Před necelými třemi měsíci se ekologičtí aktivisté radovali, když největší světoví znečišťovatelé ovzduší Čína a USA ratifikovali pařížskou klimatickou dohodu. Dohoda vešla v platnost počátkem listopadu.

Šokující vítězství Trumpa v amerických prezidentských volbách by ale mohlo vše změnit, konstatoval list The Guardian. Tyto obavy vévodí stávající klimatické konferenci OSN, která v pátek končí v marockém městě Marrákeš.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner