Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zřejmě nestáhne nový zákon o státním zastupitelství, který už vláda předložila poslancům. Pelikán to řekl v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi. Ke stažení návrhu zákona se před týdnem v témže pořadu přiklonil Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Obává se, že by se předloha mohla stát předmětem politických vášní a tvořivosti.

„To si zatím nemyslím. Víte, my ten zákon opravdu potřebujeme,“ odpověděl Pelikán na dotaz, zda zákon stáhne. Připomněl několik let starou zprávu Evropské komise o stavu boje s korupcí, podle níž 95 obyvatel ČR se domnívalo, že korupce je rozšířená. Návrh zákona počítá právě se zřízením takzvaného protikorupčního speciálu, který má stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy.

Připustil, že Parlament nemusí nový zákon schválit. „Já myslím, že to bude docela dobrý ukazatel něčeho,“ poznamenal. Podotkl, že nový zákon slibovali voličům skoro všichni.

Předseda Nejvyššího správního soudu a ministrův partner v debatě Josef Baxa řekl, že život jde dál i bez nového zákona. Podle něj jde o otázku nedostatku koncepce. „My nevíme, jak bude vypadat nový trestní řád, jaká bude role veřejného žalobce, tam jsou všechny ty rozhodující procesní kompetence,“ řekl. „Jestli jsou opravdu nějaká velmi bolavá místa ve státním zastupitelství, tak nechť se připraví nějaká technická novela těch věcí, které jsou opravdu nesnesitelné,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner