Praha 19. července (ČTK) – Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) poslal svému polskému protějšku Zbigniewu Ziobrovi dopis, ve kterém vyjadřuje znepokojení nad projednávanou reformou polského soudnictví. Vyzval ho k přehodnocení návrhu zákona o nejvyšším soudu, který dolní komora polského parlamentu v úterý schválila v prvním čtení. Pelikánův dopis dnes zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti. Polsko kvůli reformě soudnictví kritizoval také předseda českého Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kritika zaznívá i z Evropské komise.

„Se znepokojením jsem se dozvěděl o zamýšlených reformách nejvyššího soudu Polské republiky, které zahrnují i ukončení funkčního období všech soudců nejvyššího soudu,“ napsal Pelikán v dopisu datovaném 17. června „Domnívám se, že radikální a paušální řešení jen stěží mohou přispět k žádoucí stabilitě, nezávislosti a efektivitě jakéhokoli soudu,“ uvedl.

„Jsem si vědom současného rozložení sil v polském Sejmu, přesto Vám navrhuji ještě jednou důkladně zvážit přijetí zákona týkajícího se nejvyššího soudu v podobě, v jaké je nyní,“ napsal Pelikán. Uvedl, že nezávislá justice je zásadní pro efektivní soudní systém.

Polskou snahu o změnu soudního systému kritizoval také Rychetský. Podle něj se zákonodárná a výkonná moc v Polsku snaží ovládnout soudy a zbavit je nezávislosti. „Nelze se vyhnout jisté hypotéze, nebo dokonce podezření, že tento globální útok na soudní moc je současně globálním útokem na základní pilíře demokratického právního státu v Polsku,“ řekl v rozhovoruse serverem iRozhlas.cz.

Polskou reformu soudnictví dnes kritizovala i Evropská komise. Její první místopředseda Frans Timmermans novinářům řekl, že návrhy, které projednává Sejm, výrazným způsobem zvyšují ohrožení vlády práva v zemi. Výrazně se podle něj v důsledku posledních kroků polské vlády přiblížila chvíle, kdy komise navrhne členským zemím, aby rozhodly, že v Polsku jsou závažně a trvale porušovány hodnoty, na nichž je Evropská unie založena. Tím by se poprvé v historii otevřela cesta k možnosti potrestat členskou zemi EU odebráním některých hlasovacích práv.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner