Nový slovenský premiér Peter Pellegrini patrně příští týden navštíví Českou republiku, během které se sejde se svým českým kolegou Andrejem Babišem i zástupci Sněmovny a Senátu. Podle slovenského ministerstva zahraničí se cesta uskuteční 11. dubna, a Pellegrini tak dodrží tradici, že první či poslední oficiální zahraniční návštěva vrcholných slovenských politiků vede do Česka. Úřad slovenské vlády podle své mluvčí Beatrice Szabóové zveřejní termín cesty až po dohodnutí všech detailů návštěvy.

Tématy jednání Pellegriniho v Praze podle slovenské diplomacie budou kromě jiného vztahy mezi oběma zeměmi i s ohledem na společné oslavy kulatých výročí, které se týkají obou států někdejší československé federace. Na letošní rok například připadá 100. výročí založení Československa. Vzhledem k nadcházejícímu předsednictví Slovenska ve visegrádské skupině, do které kromě ČR a Slovenska patří také Maďarsko a Polsko, by Pellegrini s Babišem měli hovořit i o regionální spolupráci.

Pellegrini se novým předsedou slovenské vlády stal poté, co kvůli politické krizi po zavraždění novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky rezignoval v polovině března tehdejší premiér Robert Fico. Pellegrini, který je místopředsedou Ficovy strany Směr-sociální demokracie, v bývalé vládě zastával post vicepremiéra. Nový slovenský premiér krátce po svém jmenování zastupoval zemi na summitu členských zemí EU.

S českým prezidentem Milošem Zemanem se Pellegrini setká již ve čtvrtek během Zemanovy oficiální návštěvy Slovenska. Pro Zemana to bude první zahraniční návštěva ve druhém funkčním období hlavy státu. Na Slovensko Zeman loni zavítal i na svou poslední zahraniční cestu během prvního prezidentského mandátu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner