Americký viceprezident Mike Pence nadále hájí kontroverzní rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Doufá ale, že se Spojené státy budou podílet na mírovém řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Pence to podle agentury AP řekl při sobotním setkání s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím i při dnešní schůzi s jordánským králem Abdalláhem II.

Pence Sísímu v sobotu sdělil, že Spojené státy „hodlají respektovat status quo v otázce svatyň v Jeruzalémě“ a že o hranicích a dalších záležitostech budou jednat zainteresované strany. Zdůraznil, že USA chtějí restartovat izraelsko-palestinské mírové rozhovory, což bude jeho poselství i při pondělní návštěvě Izraele.

Při své dnešní návštěvě Jordánska toto stanovisko v rozhovoru s jordánským králem Abdalláhem II. v zásadě zopakoval. Král naopak rozhodnutí Trumpa o Jeruzalémě odsoudil s tím, že povede k radikalizaci a mezináboženskému napětí. Jediným řešením konfliktu je podle krále vytvoření dvou států. „Jeruzalém je podle nás stejně důležitý pro muslimy, křesťany i židy. Je klíčový pro mír v regionu a může pomoci muslimům bojovat proti některým hlavním zdrojům radikalizace,“ řekl jordánský král.

Před americkou ambasádou v Jordánsku dnes protestovalo proti americké politice na Blízkém východě několik desítek Jordánců. „Amerika je hlavou hada,“ volali někteří z demonstrantů, zatímco jiní drželi transparent s nápisem „Vyslanec (Pence) ze sionistické americké pravice zde není vítán“.

Palestinci tvoří značnou část jordánské populace a dynastie Hášimovců, k níž král Abdalláh patří, funguje jako strážce jeruzalémských muslimských svatyň. Trumpovo rozhodnutí tak podle AP podkopává roli Jordánska v Jeruzalémě.

Jordánsko zároveň ale závisí na americké hospodářské a vojenské finanční pomoci, která předloni čítala 1,6 miliardy dolarů. Hospodářská situace v zemi navíc stále není ideální a nezaměstnanost roste.

Americký viceprezident jordánského krále dnes ujistil, že Spojené státy budou respektovat jordánskou roli strážce jeruzalémských svatyň a nemají žádnou pozici „ohledně hranic a konečného statusu“ území po mírovém procesu. Pence zároveň dodal, že USA budou podporovat vytvoření dvou států, pokud se na tom Izraelci s Palestinci domluví. V závěru americký viceprezident poděkoval Jordánsku za spolupráci v boji proti Islámskému státu (IS) a uvedl, že Jordánsko bude hrát klíčovou roli v izraelsko-palestinských mírových rozhovorech.

Pence se v Jordánsku má ještě setkat s americkými vojáky, následně odjede do Izraele, kde bude jednat s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, bude hovořit v parlamentu a navštíví památník holokaustu. Hlavní arabská strana už oznámila, že Pencův projev bude bojkotovat.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, neboť obě strany ho chtějí za své hlavní město. Palestinci chtějí jako své hlavní město převážně arabsky mluvící východní Jeruzalém, který Izrael anektoval v roce 1967 bez schválení mezinárodního společenství, zatímco izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelný. Trump své rozhodnutí uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunout do něj z Tel Avivu americkou ambasádu oznámil 6. prosince.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner