Washington 17. února (ČTK) – Americký viceprezident Mike Pence se v sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově pokusí uklidnit spojence znepokojené „neortodoxními“ výroky prezidenta Donalda Trumpa o vztazích s Ruskem a o poměrech v Severoatlantické alianci. Podle agentury Reuters Pence při své první velké zahraniční cestě ve funkci viceprezidenta potvrdí platnost amerických závazků vůči Evropě.

Poradci Bílého domu agentuře řekli, že Pence ujistí spojence, že Evropa je nepostradatelným partnerem USA, což prý bude opakovat během četných soukromých setkání s evropskými státníky. „Jsme nejbezpečnější a nejúspěšnější, pokud jsou USA i Evropa pevní a jednotní,“ shrnul jeden z poradců hlavní poselství chystané Penceovy cesty.

Trump několikrát znejistil evropské spojence výroky, které zpochybnily tradiční představy amerických republikánů o transatlantickém spojenectví. Vyslovil obdiv kremelskému vůdci Vladimiru Putinovi a zpochybnil cenu, kterou má pro Washington Severoatlantická aliance.

Pence se má v Mnichově setkat mimo jiné s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a s nejvyššími představiteli tří pobaltských států. Podle prezidentských poradců zdůrazní, že Rusko a Ukrajina musejí bezezbytku respektovat minské mírové dohody, a postaví se za protiruské sankce vyhlášené před třemi lety po ruské anexi Krymu.

Pence se rovněž setká s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním, s nímž chce diskutovat o boji s terorismem. O vojenských akcích proti Islámskému státu bude besedovat s iráckým premiérem Hajdarem Abádím a předsedou turecké vlády Binalim Yildirimem. V neděli se přemístí do Bruselu, kde bude v pondělí jednat s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem, předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Podle bezpečnostního experta Dereka Cholleta Evropa jistě Pencovo ujišťování přivítá. Může ho ale chápat jen jako chlácholení, protože strach z Trumpovy politiky je v Evropě značný. „Pence se pokusí uklidňovat a uhladit hrany, vysvětlovat a dávat do souvislostí. Problém to ale možná nevyřeší,“ řekl Chollet agentuře Reuters.

„Partneři, s nimiž se Pence v Mnichově setká, si neberou servítky a jsou značně nervózní. Pence vypadá jako dospělý člověk, bude mu ale Trump naslouchat?“ klade si otázku politolog a bývalý velvyslanec USA na Blízkém východě James Jeffrey.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner