Nejsledovanější událostí dnešního druhého dne mnichovské bezpečnostní konference bude projev amerického viceprezidenta Mikea Pence, který má nastínit další směřování americké zahraniční politiky. Vedle Pence dnes v bavorské metropoli vystoupí také německá kancléřka Angela Merkelová, nový generální tajemník OSN António Guterres, šéf NATO Jens Stoltenberg nebo ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Vystoupení Pence, s nímž se dnes poprvé setká šéfka německé vlády Merkelová, je považováno za svým způsobem vrchol třídenní bezpečnostní konference, protože by mělo přinést odpovědi na řadu otázek o budoucnosti americké diplomacie pod novým prezidentem Donaldem Trumpem.

Vedle Pence do bavorské metropole zamířila i početná delegace amerického Kongresu, ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly nebo ministr obrany James Mattis. Ten se už v pátek přihlásil k transatlantickému spojenectví, zároveň ale evropské spojence z NATO vyzval, aby nesli větší část zodpovědnosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner