Washington 4. března (ČTK) – Americký viceprezident Mike Pence odmítl v pátek, že jeho užívání soukromé e-mailové schránky k služebním účelům v době, kdy byl guvernérem státu Indiana, se dá srovnávat se stejnou praxí bývalé ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Informoval o tom na svém webu americký regionální list Indianapolis Star.

Pence prohlásil, že jeho případ nesnese s tím Clintonovým „absolutně žádné srovnání“. Tvrdil, že neúspěšná kandidátka demokratů na prezidenta USA „zneužila utajovaných informací a zničila e-maily, když o ně Kongres žádal“.

Indianapolis Star už ve čtvrtek upozornil, že Pencovy e-maily se týkaly i citlivých bezpečnostních otázek a že Pencův účet minulé léto napadli hackeři.

Z e-mailů podle deníku vyplývá, že Pence si psal se svými poradci o takových otázkách, jako byly bezpečnostní brány v guvernérově sídle a reakce státu na globální teroristickou hrozbu. Deník ale zároveň zdůraznil, že zákony státu Indiana nezakazují veřejným činitelům používání soukromé elektronické pošty.

Osobní e-mail používala pro pracovní účely i někdejší šéfka americké diplomacie Clintonová. Podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) nicméně zákon neporušila. Kauza ale ovlivnila kampaň demokratické političky před loňskými prezidentskými volbami, v nichž nakonec vyhrál republikánský kandidát Donald Trump. Republikáni se z provalení skandálu snažili co nejvíc vytěžit, aby ukázali Clintonovou jako dostatečně nevěrohodnou k tomu, aby byla s to zastávat prezidentský úřad.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner