Brusel 20. února (ČTK) – Spojené státy přikládají transatlantickým vztahům značný význam, řekl dnes v bruselském sídle NATO americký viceprezident Mike Pence. Je to podle něj vzkaz prezidenta Donalda Trumpa evropským spojencům, kteří ale zároveň musejí pro chod Aliance dělat víc. Už letos od nich očekává vyšší výdaje na armádu.

Trump počítá s tím, že spojenci do konce roku pokročí v otázce zvyšování výdajů na obranu směrem k minimální hranici dvou procent hrubého domácího produktu (HDP).

Osmadvacet členských zemí NATO se v roce 2014 zavázalo, že své vojenské rozpočty do roku 2024 zvýší na minimální úroveň dvou procent HDP. Zatím toho ale vedle Spojených států dosáhly jen čtyři státy. Trump to kritizuje a tlačí evropské spojence k urychlení tohoto závazku.

„Spojené státy splní svůj díl, avšak evropská obrana vyžaduje stejné evropské povinnosti jako naše. Prezident očekává skutečný pokrok do konce roku 2017,“ zdůraznil dnes Pence na společné tiskové konferenci s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Pence už o víkendu na bezpečnostní konferenci v Mnichově řekl, že Amerika bude nadále stát po boku Evropy a že takové přátelství je založeno na společných hodnotách, jako jsou svoboda, demokracie a právní stát. Dodal ale, že pro většinu aliančních spojenců nastal čas učinit pro společnou obranu více.

Za Pence se k výzvě zvýšit výdaje na obranu připojil na konferenci i Stoltenberg, který v minulosti jako další činitelé NATO na nerovnováhu opakovaně upozorňoval. „Schopnost Aliance plnit své povinnosti závisí na tom, aby každý člen nesl spravedlivou část zátěže,“ řekl v Mnichově Stoltenberg s tím, že členské země sice postupně na armádu vyčleňují více peněz, ale že tempo je to pomalé.

Pence dnes také novinářům řekl, že podporuje Trumpovo nedávné rozhodnutí odvolat bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna. Vysvětlil, že ho nepříjemně překvapilo zjištění, že Flynn ho oklamal ohledně svých kontaktů s Ruskem.

Pence, který je pravou rukou prezidenta Trumpa, v sídle NATO také na tiskové konferenci ujistil, že prezident USA i on sám podporují svobodná a nezávislá média. Trump v předvolební kampani, ale i později už ve funkci prezidenta často kritizoval a obviňoval ze zaujatosti některé deníky a televizní stanice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner