Pentagon omezil zveřejňování klíčových informací o postupu války na afghánském území, které doposud publikoval úřad amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR). Jedná se o takové údaje, jako je počet členů afghánské armády a policie či velikost afghánského území, které má pod kontrolou nebo pod vlivem povstalecké hnutí Tálibán. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na SIGAR.

Podle AP je tento krok v přímém rozporu s tvrzeními ministerstva obrany, které v průběhu uplynulého roku prohlašovalo, že se snaží být ohledně amerického tažení v Iráku, Sýrii a Afghánistánu transparentnější.

Úřad amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR) byl zřízen Kongresem a ve svých čtvrtletních zprávách předkládal veřejnosti odtajněná data z průběhu konfliktu, který v Afghánistánu trvá od americké invaze zahájené po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001.

V nové zprávě publikované v pondělí ale SIGAR uvádí, že podle nařízení ministerstva obrany takové informace, jako je rozsah území pod kontrolou afghánské vlády a Tálibánu, již zveřejňovat nesmí. Poprvé od roku 2009 musí zůstat utajena i velikost afghánských armádních a policejních sil i to, kolik vojáků a policistů tyto složky v průměru opouští.

„Důsledkem toho podle mého názoru bude, že řadový Američan, který čte naše zprávy či zprávy v médiích, nebude mít možnost propříště zjistit, jakým způsobem jsou jeho peníze v Afghánistánu utráceny,“ prohlásil John Sopko, který stojí v čele zmíněného nezávislého dozorčího úřadu.

SIGAR uvedl, že za rozhodnutím stojí mezinárodní koalice, která působí v Afghánistánu pod velením NATO. V čele koaličních sil je americký generál John Nicholson.

„Ministerstvo obrany spolupracuje s úřadem amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR), americkými silami v Afghánistánu a koalicí NATO na vyřešení obav, které vyvolalo omezení informací, jež dříve nebyly utajované,“ prohlásil podplukovník Michael Andrews.

Generál Nicholson v listopadu prohlásil, že cílem je dosáhnout během dvou let toho, aby afghánská vláda měla kontrolu nad 80 procenty území Afghánistánu. SIGAR přitom v poslední zprávě uváděl, že 43 procent afghánských okresů je buď pod kontrolou Tálibánu, nebo o ně vláda s Tálibánem bojuje.

Experti omezení informací SIGAR kritizují, protože podle nich nebude mít nyní veřejnost možnost sledovat, jak se situace vyvíjí. Podle Sopka řada občanů dospěje k názoru, že informace jsou zadržovány kvůli nedostatečnému pokroku operací, což ale nutně nemusí být pravda.

„V podstatě vám nyní prakticky na každou otázku budu muset odpovědět, že je to tajná nebo nezveřejnitelná informace,“ prohlásil Sopko s tím, že Pentagon mu důvody zmíněných opatření nesdělil.

Již loni americké úřady omezily zveřejňování informací o válce v Afghánistánu; šlo například o počty obětí bojů. Nové omezení přichází v době, kdy afghánská metropole Kábul zažila sérii bezprostředně po sobě následujících útoků, které si vyžádaly přes 120 obětí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner