Americké ministerstvo obrany zahájilo vyšetřování možného podílu amerických speciálních sil na mučení a vraždě až 18 afghánských civilistů v provincii Vardak na přelomu roku 2012 a 2013. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Pentagon tak potvrdil informaci, kterou jako první zveřejnil list The New York Times. Vyšetřování se konkrétně týká úlohy speciálních sil, známých jako zelené barety, na sérii vražd afghánských civilistů v okrsku Nerkh.
Už v květnu 2013 afghánské úřady zatkly tehdejšího tlumočníka jednotky zelených baretů Zikríu Kandahárího a obvinily ho z mučení a zabití civilistů.

S obviněním přišel renomovaný časopis

Časopis Rolling Stone v roce 2013 zveřejnil zprávu na základě vlastního šetření, podle níž příslušníci americké speciální jednotky mohli svou nečinností buď mučení a vraždy civilistů dopustit, anebo se na nich dokonce podíleli.

Tento případ před dvěma lety vyvolal krizi ve vztazích mezi koaličními jednotkami v Afghánistánu a vládou prezidenta Hamída Karzáího; dotyčná americká jednotka se musela z okrsku Nerkh stáhnout.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner