Ruského penzistu žijícího v okolí Tomsku na Sibiři tak naštvalo dlouho očekávané, leč nakonec nepatrné zvýšení penzí, že celý přídavek, necelých 60 rublů (asi 27 Kč) rozezleně odeslal premiérovi Dmitriji Medveděvovi a vyzval miliony dalších penzistů k následování. „Možná se zastydí, až jej zasypeme drobnými, o kterých tak básní,“ uvedl podle serveru Newsru.com.

Viktor Smirňagin ze vsi Belyj Jar musel za převod 60 rublů šéfovi vlády podle vlastních slov na poště zaplatit více než dvojnásobek, 133 rublů. A hlavně dobrou hodinu čelit úřednicím za přepážkou, které se jej všemi silami snažily odradit od transakce, kterou vyšperkoval sdělením adresátovi: „Vesnice městu – ožerte se za to!“

„Tak se penzisté konečně dočkali dlouho očekávaného dubnového zvýšení penzí. Někdo dostal sedm, jiný devět či dokonce 50 rublů. Stěžovat si nemohu, protože mi přidali 58,99 rublu,“ vysvětlil sarkastický penzista podle serveru Newsru.com. „Otevřeně se nám vysmívají, protože mlčíme, zatímco kradou miliony a miliardy,“ dodal ve zjevné narážce na film pořízený opozičním politikem Alexejem Navalným, který nařkl premiéra Medveděva ze závratného zbohatnutí. Podle autorů snímku, dostupného na internetu, si šéf vlády přisvojil nejméně 70 miliard rublů (asi 31 miliard Kč).

Odhalení přimělo desetitisíce Rusů vyjít na Navalného výzvu 26. března do ulic na největší demonstrace za posledních pět let. Sám Navalnyj byl spolu s tisícovkou Moskvanů zatčen a musel si odsedět 15 dnů za mřížemi. Kreml a vláda nařčení z korupce odmítají jako předvolební kampaň opozičního politika, který již ohlásil kandidaturu na prezidenta, přestože mu kvůli zatím nepravomocnému odsouzení hrozí, že ve volbách na jaře příštího roku nebude moci kandidovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner