Lima 15. ledna (ČTK) – Bývalý peruánský prezident Alberto Fujimori byl v neděli hospitalizován kvůli problémům se srdcem. S odvoláním na lékaře o tom informoval místní deník El Comercio. Naposledy byl Fujimori v nemocnici na přelomu roku, nedlouho po propuštění z vězení na základě milosti udělené z humanitárních důvodů.

Někdejšímu autoritářskému prezidentovi udělila milost nynější hlava státu Pedro Pablo Kuczynski na Štědrý den kvůli jeho údajně podlomenému zdraví. V Peru to vyvolalo protesty, protože 79letý exprezident si odpykával 25letý trest za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití 25 lidí mezi roky 1991 a 1992. Odsouzen byl i za korupci či odposlechy politických oponentů.

Exprezident má problémy se srdcem a podle jeho lékařů trpí nevyléčitelnou nemocí. Jiní lékařští experti ale tvrdí, že nevyléčitelnou chorobu nemá.

Na záběrech televizní stanice Canal N byl Fujimori v neděli zachycen v doprovodu syna Kenjiho při transportu na kliniku Centenario v Limě. „Podrobí se nějakým kontrolám, protože ačkoli v posledních sedmi dnech udělal pokrok, jeho stav není úplně stabilní. Má krátká období arytmie,“ řekl peruánskému listu exprezidentův hlavní lékař Alejandro Aguinaga.

Kontroverzní exprezident byl kvůli srdečním problémům, včetně vysokého krevního tlaku a arytmie, hospitalizován už od konce prosince do 5. ledna.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner