Pokud Donald Trump stane v čele Spojených států, Peru s USA výrazně omezí styky. Těmito slovy napůl v žertu reagoval na vývoj americké předvolební kampaně nový peruánský prezident Pedro Pablo Kuczynski, který stejně jako řada dalších latinskoamerických státníků není nakloněn představě republikánského miliardáře v Bílém domě.

„Popadneme pilu a řízneme,“ odvětil podle agentury AP Kuczynski na otázku peruánského novináře, co se stane s peruánsko-americkými vztahy v případě Trumpova vítězství v listopadových volbách.

„Chce postavit zeď mezi USA a Latinskou Amerikou a přimět Mexičany, aby za ni zaplatili. Není to trošku moc?“ ptal se Kuczynski v narážce na Trumpův zřejmě nejdiskutovanější návrh v otázce jím plánovaného zastavení přílivu migrantů z hispánských zemí jižně od USA.

Nově zvolený lídr Peru hovořil o vztazích s USA krátce poté, co mu telefonicky blahopřál současný šéf Bílého domu Barack Obama. Pravicový politik a někdejší ekonom Světové banky dlouhá léta v USA žil a za ženu má Američanku. Svým prohlášením se přidal ke skupině lídrů z latinskoamerických zemí včetně Mexika, kteří Trumpa otevřeně kritizovali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner