Pět ústavních soudců prosazovalo zrušení celého zákona o evidenci tržeb. V elektronické evidenci tržeb (EET) vidí protiústavní zásah do podnikatelského prostředí. Zůstali ale v menšině, soud po hlasování v plénu provedl jen několik změn. Dva další soudci zase nesouhlasili s odložením náběhu třetí a čtvrté vlny evidence tržeb.

„Pokud Ústavní soud hodlá s odkazem na test racionality tolerovat i natolik razantní a nediferencované zásahy do podnikatelského prostředí a do základních práv daňových subjektů, je otázka, jakou roli v ústavním systému hodlá nadále plnit,“ stojí ve společném odlišném stanovisku pětice ve složení Vojtěch Šimíček, Jaromír Jirsa, Tomáš Lichovník, Kateřina Šimáčková a David Uhlíř.

Další odlišné stanovisko sepsal k části odůvodnění Ludvík David, k takzvaně disentujícím soudcům se zařadili i Josef Fiala a Marie Tomková. Přitom Fiala je soudcem zpravodajem, právě on tak připravoval návrh nálezu. Takové množství odlišných stanovisek není v posledních letech příliš obvyklé a svědčí o tom, že se výsledek při rokování pléna rodil těžce.

Odlišná stanoviska jsou připojená k nálezu, mají však spíše akademický význam a svědčí o názorech přehlasované menšiny soudců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner