Pět dobrovolníků, kteří pomáhají na řeckém ostrově Lesbos se záchranou uprchlíků, bylo zadrženo kvůli podezření z účasti na pašování migrantů. Oznámila to dnes přístavní policie, kterou citovala agentura AFP. Ve vězení se tak ocitli tři španělští profesionální hasiči ze Sevilly, členové nevládní organizace Proem-aid, a dva Dánové z neziskové organizace Team Humanity.

Skupinu zadržela řecká pobřežní stráž ve čtvrtek ráno v moři na člunu, který podle řeckých úřadů neměl náležitosti, aby mohl být identifikován jako záchranný člun. To odmítají známí zadržených. „Naši kamarádi pracovali jako obvykle, směřovali ke člunu s uprchlíky, který měl problémy, a snažili se ho dostat k pobřeží,“ uvedl José Amor z organizace Proem-aid. Zdroj z evropské agentury pro kontrolu hranic Frontex listu El País řekl, že dobrovolníci byli velmi blízko tureckých teritoriálních vod.

„S pobřežní stráží máme dobré vztahy, někdy nás zavolali a pracovali jsme společně. A oni pak jdou a zatknou nás,“ řekl známý zadržených dobrovolníků. Zatčení tří svých občanů potvrdilo i španělské ministerstvo zahraničí. „Pravděpodobně budou obviněni z podílu na nelegálním vstupu člunu s migranty do EU,“ uvedl zdroj z agentury Frontex. Členka organizace Team Humanity Mirlinda Arisiová deníku El País řekla, že pokud budou formálně obviněni, hrozí jim trest čtyř let vězení.

Přístavní policie na ostrově Lesbos podle agentury AFP zintenzivnila v posledních týdnech kontroly poté, co se na ostrově začalo objevovat velké množství nevládních organizací.

Z více než milionu migrantů, kteří loni dorazili do Evropy, jich kolem 850.000 přišlo právě přes Řecko, z toho asi 816.000 přes moře. Při pokusu dostat se do Evropy přes Středozemní moře zemřelo loni podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) 3771 migrantů, více než v roce 2014, kdy to bylo 3279 obětí.

Jen v prvním týdnu letošního roku dorazilo do Řecka z Turecka podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 10.150 migrantů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner