Berlín 24. února (zpravodaj ČTK) – Zástupci neziskových organizací, novinářů a spisovatelů předali dnes německé vládě petici s více než 110.000 podpisy, kterou ji vyzvali, aby se jasně postavila za svobodu slova v Turecku. Petice je vedle německé kancléřky Angely Merkelové adresovaná také předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi. O jejím předání informovali organizátoři.

„Svoboda slova je v Turecku akutně ohrožena,“ píše se mimo jiné v petici, kterou na internetu podepsalo zhruba 111.000 lidí. Slova prohlášení, za které se postavila například organizace Reportéři bez hranic nebo německý PEN klub, potvrzuje i nedávno zveřejněná statistika Výboru na ochranu novinářů, podle něhož je nyní v Turecku ve vazbě v souvislosti se svou prací přes 80 novinářů, což je více než v jakékoliv jiné zemi.

„Z Turecka se stalo největší vězení pro novináře na světě. Snažíme se naše přátele z toho vězení dostat,“ řekl dnes při předání petice turecký novinář a bývalý šéfredaktor deníku Cumhuriyet Can Dündar, který je sám nepravomocně odsouzený za špionáž.

V tureckém vězení je nyní mimo jiné dopisovatel německého listu Die Welt Deniz Yücel, kterého minulý týden zadržela turecká policie. Podezřívá ho z členství v teroristické organizaci a zneužití dat. Německá média její postup považují za zlovůli, která má umlčet dalšího novináře, jenž se nebál psát kriticky o režimu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Petice německou vládu a Evropskou komisi vyzývá, aby se za svobodu slova v Turecku stavěla aktivně a bez kompromisů. Tato základní svoboda se podle ní nesmí stát předmětem vyjednávání například v otázce migrace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner