Více než 63.000 podpisů sesbírali rakouští aktivisté během uplynulých tří týdnů pod petici protestující proti plánované stavbě nového jaderného bloku české elektrárny v Dukovanech. Peticí lidé vyjádřili podporu zemské vládě Dolních Rakous, která zaujala negativní stanovisko k plánu energetické společnosti ČEZ na rozšíření elektrárny, informuje agentura APA.

Pod rakouskou petici proti rozšíření dukovanské elektrárny, která je vzdálená zhruba 30 kilometrů od česko-rakouské hranice, se podepsalo celkem 63.680 lidí. Podle dolnorakouského rady pro životní prostředí Stephana Pernkopfa je to jasný signál, „abychom na Česko zatlačili“ a aby „Evropa změnila svou energetickou politiku“.

„Plány na rozšíření elektrárny je třeba co nejostřeji odmítnout, neboť jaderná energie představuje nezvladatelné bezpečnostní riziko,“ prohlásil dále Pernkopf s tím, že očekává od české strany jasné odpovědi na pochybnosti, které Dolní Rakousy vyjádřily.

Českým úřadům chce Pernkopf předat i samotnou petici. O schůzku už prý v této souvislosti požádal také českého ministra životního prostředí Richarda Brabce. „Česko musí plány na rozšíření elektrárny přehodnotit a zahájit změnu energetické politiky,“ dodal rada pro životní prostředí.

Pernkopf rovněž připomněl, že se grémium zástupců jednotlivých spolkových zemí pro otázky životního prostředí před časem jednomyslně usneslo na tom, že by spolková vláda měla usilovat o zastavení vyplácení prostředků z regionálních fondů EU těm zemím, které dál sázejí na jadernou energii. Kancléře Christiana Kerna dnes vyzval, aby v tomto smyslu začal jednat.

Pernkopf dlouhodobě vystupuje proti výstavbě nových reaktorů v Česku. Před časem zadal vídeňské univerzitě vypracování studie, která má zkoumat riziko zemětřesení v okolí Dukovan. Oblast, v níž elektrárna leží, je totiž podle něj „známa svou seizmickou aktivitou“.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 MW. Při plném provozu pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner