Hnutí ANO chce kauzu Čapí hnízdo využít ve volební kampani, aby se stavělo do role oběti a zakrylo neúspěchy svých ministrů. Na tiskové konferenci před dnešním jednáním Sněmovny to uvedli představitelé ODS. Sněmovna bude dnes dopoledne jednat o vydání předsedy a prvního místopředsedy ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli padesátimilionové dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Babiš i Faltýnek pochybení odmítají.

„Vidíme, že oba poslanci se drží mandátu a imunity zuby nehty. Myslím, že oni takto rozhodli o tom, že kauza Čapí hnízdo bude součástí volební kampaně, a já myslím, že vědomě a plánovaně. Že se stylizují do role oběti a nemluví o ničem jiném. Nemusí tak obhajovat chabé výsledky svých ministrů a mohou skrývat programovou prázdnotu,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Zopakoval, že klub nedal svým členům pokyn, jak mají hlasovat, většina poslanců ODS je ale pro vydání Babiše a Faltýnka.

Předseda ODS Petr Fiala vyjádřil přání, aby debata o vydání obou poslanců byla krátká. „Nám jde o to, abychom si před volbami ušetřili mnohahodinové představení v Poslanecké sněmovně, abychom se věnovali věcem, které jsou skutečně podstatné pro tuto zemi,“ řekl.

Vyjádření Faltýnka a Babiše ale podle něj naznačují, že diskuse bude dlouhá. Poslanci ODS se jí sice zúčastní, nechtějí ale přispívat k jejímu prodlužování. Fiala i Stanjura uvedli, že Sněmovna nemůže hrát roli soudu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner