Přes 30.000 lidí podepsalo petici protestující proti pojmenování nového mostu v ruském Petrohradě po Achmatu Kadyrovovi, otci nynějšího čečenského vládce Ramzana Kadyrova. Informoval o tom moskevský rozhlas. O pojmenování mostu rozhodlo petrohradské zastupitelstvo, podle opozice bez jakýchkoli konzultací s občany.

Achmat Kadyrov stál nejprve v čele čečenských vzbouřenců, kteří v 90. letech povstali proti Moskvě, ale později přešel na stranu Ruska a postavil se do čela čečenské autonomie v rámci Ruské federace. V květnu 2004 se stal obětí atentátu na slavnosti v Grozném k výročí konce druhé světové války. Jeho syn Ramzan se ujal vlády v roce 2007.

Pojmenování mostu, který byl dokončen v dubnu, vyvolalo mezi částí petrohradských obyvatel pobouření. Kadyrov podle nich neměl k městu na Něvě žádný prokazatelný vztah a jeho minulost je pochybná.

Spor má podle ruských médií vyřešit petrohradský gubernátor, který se zatím k záležitosti nevyslovil. Někteří zastupitelé chtějí vyvolat hlasování o odvolání gubernátorova náměstka Vladimira Kirillova, který údajně za pojmenováním mostu stojí.

Více sympatií k čečenským vůdcům mají zřejmě obyvatelé sibiřského Irkutska, kde nově dokončené sídliště ponese jméno Ramzana Kadyrova. I tam se ovšem podle místních médií rozhodovalo bez ohledu na mínění obyvatel.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner