Česká pirátská strana a Strana zelených budou v příštích krajských volbách v hradeckém kraji kandidovat společně. Koaliční smlouvu by zástupci obou subjektů měli podepsat do konce roku, ve stejném termínu by mělo být známé jméno lídra, informoval ČTK předseda Strany zelených v hradeckém kraji Michal Kudrnáč.

Koalice ponese název Piráti a Strana zelených. „Naše spojení vychází jak z úspěšné spolupráce na komunální úrovni, tak ze základní programové shody. Chceme kraj, kde může každý prožít svůj život svobodně a naplno. Otevřenost, kvalitní vzdělávání a veřejné služby, využití nových technologií a zapojení občanů do rozhodování, to jsou podle nás klíče k prosperitě,“ uvedl Kudrnáč. Krajský předseda České pirátské strany Stanislav Štipl uvedl, že koalice bude chtít vytvořit klub zastupitelů nezávislý na krajské pokladně, trafikách v dozorčích radách a úplatcích.

Minulé krajské volby v hradeckém kraji vyhrála ČSSD před KSČM, které se dohodly na vytvoření koalice. Do zastupitelstva se dostali také zástupci Koalice pro Královéhradecký kraj, ODS, koalice TOP 09 a STAN a také Východočechů. Strana zelených kandidovala společně s hnutím Změna v koalici pod názvem Změna pro Královéhradecký kraj a získala 4,09 procenta hlasů. Česká pirátská strana ve volbách v roce 2012 kandidovala samostatně a získala 1,90 procenta hlasů voličů.

Současný hejtman hradeckého kraje a senátor Lubomír Franc již oznámil, že svou funkci v čele kraje nebude obhajovat. Do voleb by jako lídři měli jít například šéf krkonošských horských záchranářů Adolf Klepš (TOP 09), poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) či náměstek hradeckého hejtmana Otakar Ruml (KSČM). V čele kandidátky STAN a Východočechů budou starosta Vrchlabí Jan Sobotka a poslankyně Martina Berdychová, o jejich pořadí se rozhodne do konce ledna. Post lídra krajské kandidátky ANO odmítl šéf textilky Juta Jiří Hlavatý, v čele by se měla objevit náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner