Poslanci Pirátů budou znovu hlasovat o podpoře Radka Vondráčka z ANO do čela Sněmovny. Nelíbí se jim, že by byli ve stejném bloku s komunisty a SPD. Na posledním zasedání poslaneckého klubu Piráti Vondráčka podpořili, protože už má s vedením dolní komory zkušenosti, a odmítli kandidaturu předsedy ODS Petra Fialy.

„Od té doby se situace výrazně změnila. Pokud tu existuje nějaký blok, kdy ANO má jistou podporu (KSČM a SPD), tak mi jsme v povolební strategii řekli, že to nejsou naši partneři,“ uvedl dnes předseda Pirátů Ivan Bartoš po jednání s ANO. Podporou Vondráčka chtěli Piráti podle Bartoše zprůchodnit ustavení Sněmovny. Poté, co ANO zřejmě získalo hlasy SPD a komunistů, k tomu už mandáty Pirátů nejsou třeba.

Piráti po jednání zopakovali, že mají ve Sněmovně zájem o vedení bezpečnostního výboru, který ale podle nich ANO zřejmě slíbilo SPD Tomia Okamury, výboru pro veřejnou správu, kam spadá i agenda digitalizace, a výboru pro životní prostředí. Poslední dva by zřejmě Piráti mohli podle reakcí ANO vést, přičemž dnes řekli, že pro digitalizaci není třeba zavádět nový výbor pro e-government. Debata o zastoupení ve výborech podle Bartoše zatím neskončila a jeho strana bude mít zájem o tři. „Poptávali bychom třetí výbor – třeba kontrolní,“ uvedl Bartoš.

Piráti podle něj slíbili, že budou mezi ostatními stranami sondovat a zprostředkovávat dialog tak, aby strany vygenerovaly nějakého kandidáta do čela mandátového a imunitního výboru.

Se zástupci ANO dnes Piráti probrali také programové priority. Podle předsedy klubu Jakuba Michálka ANO naznačilo, že je ochotno jednat o změnách v elektronické evidenci tržeb. Nad programovými prioritami se strany sejdou opět za týden. Piráti dnes deklarovali, že chtějí být konstruktivní opozicí, tedy prosazovat své priority do agendy menšinové vlády a připravovat vlastní poslanecké návrhy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner