Praha 14. listopadu (ČTK) – Piráti rozeslali zástupcům poslaneckých klubů návrh rozpisu poměrného rozložení výborů bez účasti hnutí ANO, které sestavuje menšinovou vládu. Informovali dnes v tiskové zprávě. V neděli avizovali, že chtějí diskutovat o možnosti, aby výbory až na organizační vedla opozice. Zdůvodnili to nutností kontrolovat ministerstva. Pro návrh nezískali podporu.

Podle tabulky, o níž chtějí Piráti diskutovat, by vedení čtyř výborů připadlo ODS, po třech by měli Piráti a SPD, po dvou komunisté a sociální demokraté. KDU-ČSL, TOP 09 a STAN by pak řídily po jednom výboru. Organizační výbor by vedl předseda Sněmovny z hnutí ANO Radek Vondráček, jehož nominaci Piráti podporují.

„Žádná z parlamentních stran nemá být opomenuta. S tím nepočítá návrh hnutí ANO, dle něhož nepřipadne vedení výboru hned dvěma stranám – TOP 09 a STAN,“ uvedli v tiskové zprávě Piráti.

Celkem Piráti usilují o vedení tří z pěti navrhovaných výborů. Jejich předseda Ivan Bartoš má zájem o vedení bezpečnostního výboru. „Hlavním úkolem je dohled nad politickou nezávislostí policie a odvaha vyšetřovat korupční kauzy mocných a dosud nedotknutelných,“ uvádí prohlášení. Kdyby se Bartoš do čela tohoto výboru nedostal, Piráti ho nominují do vedení výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. V tom případě by post předsedy podvýboru pro veřejnou správu a e-Government obsadil Ondřej Profant.

Do vedení výboru pro životní prostředí Piráti prosazují Danu Balcarovou. Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu by měl za Piráty vést Lukáš Bartoň. V čele výboru pro evropské záležitosti by Piráti rádi viděli Mikuláše Peksu.

Vedení sněmovních výborů je podle Bartoše zodpovědnou a koncepční prací, kterou veřejnost nevidí. „Pirátům nejde o sbírání poslaneckých funkcí, ale o to, aby vedení tvořili kompetentní a nezávislí lidé se zkušenostmi a znalostmi dané problematiky,“ uvedl. Zopakoval, že prioritou Pirátů je urychlené zprovoznění Sněmovny a obsazení sněmovních struktur tak, aby plnily roli brzdy a protiváhy v demokratickém systému.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner