Sněmovna by měla podle Pirátů vyzvat vládu, aby předložila EU konstruktivní alternativní návrh k automatickému přerozdělovacímu mechanismu pro žadatele o azyl. Při dnešním jednání dolní komory k návrhu unijní reformy azylové politiky to oznámil poslanec Pirátů Mikuláš Peksa. Reagoval tak na snahu SPD odmítnout reformu jako celek. Podle Peksy ale pouze odmítnutí nemá naději na úspěšné prosazení v EU. O návrzích by Sněmovna měla rozhodnout po polední přestávce

„Je potřeba zvýšit efektivitu fungování evropských informačních systémů a snížit tak administrativní zátěž, která nyní dopadá na jednotlivé státy,“ uvedl pirátský poslanec. Piráti také požadují, aby Česko podpořilo funkční navracení neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu a aby se zlepšila ochrana vnější schengenské hranice.

Debaty využili hlavně poslanci SPD, kteří přednášeli předem připravené projevy, občas protkané expresivními výrazy. Reformu označovali za podvod a za selhání české diplomacie, neboť přípravě změn nezabránila. Podle Jana Hrnčíře je návrh reformy „zhoubný a vražedný“, podle Radovana Vícha „EU páchá sebevraždu v přímém přenosu a nutí nás, abychom se připojili“. Monika Jarošová mluvila o přeměně nezávislých evropských států na nesvéprávné regiony obdobné protektorátům.

Sněmovna by podle SPD měla označit navrhovanou revizi azylové politiky EU za hrubé narušení suverenity ČR a měla by ji odmítnout.

Nejen premiér Andrej Babiš (ANO), ale i opoziční poslanci z jiných stran než SPD před takovým krokem varovali. Podle Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) by se ČR měla bránit pouze korekčnímu mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl, nikoli například zrychlení azylového řízení, které by urychlilo také vrácení neúspěšných žadatelů do země původu.

TOP 09 vyzvala premiéra, aby především prosazoval dodržování už dříve schváleného režimu příspěvků do svěřenských fondů pro Sýrii a Afriku. „Jedná se o zásadní nástroj pro dlouhodobé a stabilní řešení migračních rizik,“ uvedla v tiskové zprávě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner