Šéf Pirátů Ivan Bartoš se zeptá na dění v Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Nátlak na odvolání ředitele GIBS Michala Murína, jak o něm dnes GIBS informoval, Piráti kritizují podobně jako ODS. Bartoš novinářům řekl, že bude od Babiše chtít znát důvody, proč chce odvolat takto vysoce postaveného člověka. Podle ODS Babišovy kroky zdůvodňují, proč je aktuální její snaha zavázat vládu v demisi usnesením Sněmovny, které by mělo omezit rozsah jednání kabinetu bez důvěry.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že o Murínově existenci dodnes nevěděl a že klub nijak věc kolem odvolání Murína neřešil, neboť je to kompetence premiéra. Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO) dodala, že s činností GIBS nebyla spokojenost už v minulém funkčním období Sněmovny. Uvedla, že na problémy v GIBS dvakrát výslovně upozorňovala bývalého premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). „Vždycky to dopadlo do ztracena,“ řekla.

GIBS vyšetřuje trestnou činnost policistů, celníků nebo dozorců. Kontrola z ministerstva financí v sídle inspekce, jak o ní dnes informoval GIBS, je podle Bartoše šikanózní. Řečnicky se zeptal, zda tento postup „nezapadá do vyšetřování Čapího hnízda“, kde Babiš čelí trestnímu stíhání kvůli podezření dotačního podvodu, a zda nechce předseda vlády v demisi dostat policii do svého područí.

„Trestně stíhaný premiér nutí šéfa inspekce, aby rezignoval,“ popsal situaci šéf sněmovního klubu ODS Zbyněk Stanjura. Občanští demokraté proto budou podle něj trvat na záměru projednat ve Sněmovně usnesení, které by vládu v demisi zavázalo nečinit některé kroky. Pokud se na tom dolní komora nedohodne, navrhnou občanští demokraté zákon v podobném smyslu.

O tom, že Babiš vyzval Murína k rezignaci dnes na webu inspekce informoval mluvčí GIBS Ivo Mitáček, potvrdil tak informace serveru Aktuálně.cz. Ředitele inspekce jmenuje a odvolává podle zákona premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru Sněmovny. Mluvčí zároveň uvedl, že od pondělí je v hlavním sídle GIBS v Praze kontrola z ministerstva financí. V průběhu února se Murín podle mluvčího opakovaně sešel s Babišem na úřadu vlády. „Premiér pozval ředitele na dvě schůzky, na kterých ho vyzval k rezignaci. Důvodem k odstoupení z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů je údajná ztráta důvěry ze strany premiéra,“ uvedl Mitáček. Jako vhodné datum navrhl premiér konec února letošního roku, což by se údajně obešlo bez dalších skandálů, dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner