Úřad Prahy 1 chce po žadateli za informace téměř 2,5 milionu korun. ČTK o tom dnes informovala Česká pirátská strana, jejíž pražský místopředseda Pavel Hájek o informace žádal. Úřad k tomu uvedl, že zpracování faktur z let 2010 až 2015 je časově i personálně nákladné.

Hájek požádal o seznam všech faktur za pět let ve strojově čitelném formátu. Dle informací získaných přímo od zaměstnance jiného obecního úřadu se jedná o úkon, který by běžně neměl zabrat více než několik desítek minut času. Úřad městské části Praha 1 si za tyto informace řekl o 2 493 350 Kč.

Pavel Hájek k postupu Prahy 1 říká: “Obvykle úřady vyčíslují své náklady na stovky či tisíce korun. Částka bezmála 2,5 mil. Kč, kterou po mně požaduje Praha 1 za jednu excelovskou tabulku, je však naprosto nevídaná. Pro srovnání, obdobnou informaci mi vydala Praha 5 i Praha 3 zcela zdarma a Praha 12 s Prahou 13 si obě účtovaly 2 hodiny práce a 380 Kč, respektive 400 Kč. Perličkou výzvy z Prahy 1 je i fakt, že úřad mi nabízí možnost zaplatit tak vysokou částku v hotovosti (což je protizákonné) a navíc se ve svém výpočtu celkové částky podle vlastní metodiky spletl téměř o 500 tisíc. Kč. Možná je na Praze 1 běžné nosit miliony v hotovosti na úřad.”

Podle mluvčí Veroniky Blažkové postupuje úřad podle zákona o svobodném přístupu k informacím. „U úřadu Prahy 1 se jedná o desetitisíce různých položek ukládaných v čase v různých formátech a kompletní zpracování takového požadavku pokud má mít relevantní hodnotu je časově i personálně nákladné,“ řekla ČTK.

Pavel Hájek proti tomuto rozhodnutí podá 8. 2. 2016 stížnost pro nesouhlas s výší částky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner