Praha 21. listopadu (ČTK) – Piráti se rozhodnou o tom, jaký počet místopředsedů Sněmovny podpoří, ve středu ráno na jednání poslanecké frakce. Novinářům to po dnešním jednání Pirátů se zástupci Demokratického bloku ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN oznámil předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. O počtu místopředsedů se bude rozhodovat na středečním pokračování ustavující schůze dolní komory.

Kandidát na předsedu Sněmovny Radek Vondráček (ANO) už avizoval, že jich bude navrhovat pět, pokud bude zvolen. Ve hře jsou ale také čtyři pozice, k tomuto počtu se podle Bartoše přiklonil Demokratický blok. Bartoš podotkl, že v minulém volebním období Sněmovna fungovala bez problémů se čtyřmi místopředsedy, připouští ale i navýšení mimo jiné vzhledem k většímu počtu stran zastoupených ve Sněmovně.

Kandidátem bloku do vedení dolní komory by měl být pravděpodobně předseda ODS Petr Fiala. Piráti navrhují Vojtěcha Pikala. Volba místopředsedů Sněmovny se uskuteční v pátek.

Piráti zopakovali, že podpoří nominanta bloku Petra Gazdíka (STAN) do čela mandátového a imunitního výboru proti Stanislavu Grospičovi (KSČM). Zástupci Pirátů a bloku mluvili také o počtech členů ostatních výborů, které bude dolní komora teprve zřizovat. „Kromě výborů větší velikosti to vypadá, že jsme ve shodě,“ soudí Bartoš. Stále trvá požadavek, aby sněmovní kontrolní komise, které například dohlížejí na práci zpravodajských služeb, vedla opozice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner