Pitná voda, kterou jsou zásobováni obyvatelé Města Libavá na Olomoucku, podle odborníků obsahuje zvýšené množství uranu. Vodu by proto neměli pít děti a těhotné ženy. V obci s více než pěti sty obyvateli, která vznikla na začátku loňského roku vyčleněním z Vojenského újezdu Libavá, je už zajištěno náhradní zásobování nezávadnou vodou. Armáda chce upravit technologii úpravy vody z nedalekého zdroje, aby ji zbavila nebezpečného uranu.

Ředitel příspěvkové organizace Armádní servisní (AS-PO) Martin Lehký v dopise zaslaném minulý týden vedení Města Libavá uvedl, že zvýšené množství uranu ve vodě z úpravny Velká Střelná zjistili experti Zdravotního ústavu Ostrava. „Jako dočasné provizorní opatření doporučuji informovat obyvatele, že pitnou vodu nelze používat k přípravě kojenecké stravy. Je doporučeno omezit její přímou spotřebu u dětí do sedmi let a u těhotných žen,“ stojí v dopise, který byl zveřejněn na úřední desce Města Libavá.

Místostarosta Města Libavá Jiří Ondřejka dnes ČTK řekl, že obec čeká na konečné výsledky rozboru pitné vody, které by měly stanovit míru rizika. „Rozváží se pitná balená voda, pro vaření ve škole je připravena cisterna. Na starost to má firma, která nám vodu dodává. Problém to pro obec je, zatím nevíme, jaké budou konečné výsledky,“ uvedl místostarosta. Dodal, že zatím není známo, kdy by měly konečné výsledky rozboru pitné vody dorazit.

Podle zástupkyně ředitelky Základní školy a Mateřské školy Město Libavá Lenky Křížkové má škola k dispozici nyní cisternu s nezávadnou pitnou vodou. „AS-PO nám dodala cisternu s pitnou vodou, která je přistavena za školní budovou. Kuchařky pro vaření dětem ze základní i mateřské školy používají tuto vodu. Dětí samotných se to jinak nijak nedotklo,“ řekla dnes ČTK Křížková.

Ředitel AS-PO Lehký už vedení obce informoval o tom, že armáda chce při plánované rekonstrukci vodního zdroje Velká Střelná instalovat technologii na odstranění uranu ze surové vody. „Současné byly provedeny rozšířené analýzy vody, které jsou nutném podkladem k provedení znaleckého posudku a vyhodnocení zdravotních rizik,“ uvedl. Lehký dnes ČTK řekl, že zatím nelze odhadnout, kdy by mohla být technologie na odstranění uranu z vody ve Velké Střelné instalována. ČTK zjišťuje vyjádření ministerstva obrany.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner