Americký prezident Donald Trump chce v rozpočtu na nadcházející fiskální rok prosadit placenou šestitýdenní mateřskou dovolenou. V noci na dnešek o tom s odvoláním na nejmenovaného představitele Trumpovy administrativy informovala agentura AP. USA v současné době poskytují na federální úrovni novopečeným matkám 12 týdnů neplaceného volna, některé státy jako například Kalifornie ale dovolenou financují z vlastních zdrojů.

Trump se rozhodl podporovat vznik rodin na doporučení své dcery Ivanky, která se této tematice věnuje. Záměr zavést placenou mateřskou dovolenou prezident zmínil již během svého prvního projevu ke Kongresu.

Nynější Trumpův plán podle AP přenese břemeno financování volna na jednotlivé státy skrze existující pojistné programy pro nezaměstnané. V pravomocích jednotlivých států bude také rozhodnutí o případných škrtech či zvýšení daňové zátěže k zajištění potřebných peněz pro mateřskou dovolenou. Administrativa hovoří o tom, že členské státy USA budou mít v této věci dostatečnou volnost a pokud zajistí jiné zdroje financí, nebudou muset využívat zmíněné pojistné programy.

Podle AP lze předpokládat, že Trumpův návrh, díky kterému budou o placenou šestitýdenní dovolenou žádat i otcové či rodiče po adoptování dítěte, nezíská mezi republikány velkou podporu. Pro srovnání, neúspěšná demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová během kampaně přislíbila placenou mateřskou v délce 12 týdnů, potřebné peníze chtěla získat zdaněním bohatých.

V Česku trvá placená mateřská dovolená 28 týdnů.

Nyní zveřejněný návrh je jen výňatkem z rozpočtového plánu pro fiskální rok začínající letošním říjnem, oficiální představení rozpočtu je plánováno na nadcházející úterý. Trump již v březnu nastínil, že chystá masivní rozpočtové škrty, které se dotknou prakticky každého federálního úřadu. Prezidentovým cílem je do deseti let dosáhnout vyrovnaného finančního hospodářství.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner