Diplomatický konflikt vyvolal happening skupiny moskevských performerů Glavplakat, kteří na budově naproti americkému velvyslanectví vyvěsili plakát s vyobrazením prezidenta USA Baracka Obamy a nápisem „killer“ (zabiják). Americké ministerstvo zahraničí proti akci důrazně protestovalo.

Plakát zasahující svou velikostí tři patra byl zavěšen na dům v Sadovo-Kudrinské třídě v centru ruské metropole přímo proti oknům diplomatického zastoupení Spojených států. Po setmění organizátoři akce promítli na průčelí budovy laserový nápis „Obama – killer“.

Akci dnes na tiskové konferenci ve Washingtonu odsoudil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner.

„Svoboda slova je svoboda slova, bez ohledu na místo. Proti takové charakteristice našeho prezidenta ale kategoricky protestujeme,“ řekl mluvčí. Kreml na incident nereagoval.

Skupina Glavplakat na svých webových stránkách označila útok na Obamu za protest proti americké vojenské angažovanosti v Sýrii a v Iráku, kterou označuje za intervenci. Spojené státy nasadily své letectvo proti islamistům v Iráku v srpnu 2014, v Sýrii o měsíc později. Od konce loňského září útočí na syrské cíle i ruské letectvo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner