Etická komise ministerstva zdravotnictví se bude zabývat postupem lékařů v klinické studii, ověřující léčbu kmenovými buňkami u pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.

Podle České televize nemocní sledovaní ve Fakultní nemocnici Motol týmem Evy Sykové platili za účast 150 tisíc korun, ač v klinických studiích mají mít léky zadarmo. Vědkyně však trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala. Její hlavní snahou bylo prý pomoci pacientům s ALS.

„Důkazy shromážděné novináři se zdají být více než průkazné. Přesto i v této chvíli je potřeba ctít presumpci neviny. Etická komise už dostala od ministra zdravotnictví za úkol posoudit nové informace a zaujmout k nim jasné stanovisko,“ uvedl mluvčí.

Syková ve čtvrtek rezignovala na funkci ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. V ústavu bude dál pokračovat ve vědecké práci. Kvůli kauze s kmenovými buňkami se ale nevzdá funkce senátorky za ČSSD. Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) po dnešním mimořádném jednání vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace uvedl, že na příští jednání vlády připraví návrh na odvolání Sykové z funkce první místopředsedkyně této rady.

K rezignaci ji vyzval už ve středu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prezident Miloš Zeman naopak prohlásil, že by byl k Sykové vzhledem k jejím předchozím vědeckým úspěchům velkorysý. Syková v médiích uvedla, že proti obviněním se hodlá bránit, a to i soudní cestou. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ocenil, že se už nyní vzdala většiny funkcí.

Odborníci, které ČTK oslovila, nechtěli být v souvislosti s postupem Sykové citováni. Její tým aplikuje kmenové buňky už od roku 2003. Už tehdy někteří pacienti s narušením míchy přispívali částkou přesahující 100 000 korun, léčba jim nepomohla.

V roce 2014 se situací zabýval Němeček poprvé. Tehdy uvedl, že pokud by se informace potvrdily, byla by to pro něj věc, která je za hranicí etiky a možná i zákona. Etická komise se kauzou zabývala a na podzim loňského roku byla podle Štichy nucena konstatovat, že se nepodařilo dostatečně prokázat vznesená podezření.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner