Makedonie uvažuje o tom, že po vzoru Maďarska vybuduje na hranicích plot ve snaze zastavit příval migrantů přicházejících hlavně z Řecka. Řekl to dnes makedonský ministr zahraničí Nikola Poposki v rozhovoru, který poskytl maďarskému týdeníku Figyelő.
„My také potřebujeme nějakou fyzickou bariéru, abychom omezili ilegální překračování hranic… Ať už půjde o vojáky, nebo o plot, či o kombinaci obojího,“ prohlásil šéf makedonské diplomacie, aniž sdělil podrobnosti.
„V Evropě nepanuje shoda na tom, jak tuto věc vyřešit,“ posteskl si v této souvislosti Poposki v interview.
Úřady uvádějí, že letos už prošlo Makedonií více než 160.000 uprchlíků. Tato bývalá jugoslávská republika je pro migranty tranzitní zemí na cestě do Srbska, odkud utečenci pokračují přes Maďarsko do bohatších států Evropské unie, zejména do Německa. Přicházejí hlavně z Řecka, menší počet ale putuje i přes Bulharsko.
Maďarsko chce neustálý proud běženců zastavit čtyři metry vysokým a 175 kilometrů dlouhým plotem s žiletkovým drátem, který staví na hranicích se Srbskem. Chce ho dokončit začátkem října. Tento krok se v některých evropských státech setkal s ostrou kritikou. Budapešť ve snaze vypořádat se s migrační krizí také schválila řadu zákonných opatření, která začnou fungovat 15. září. Ministr vnitra rovněž navrhl vyhlásit v zemi krizový stav.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner