Japonská pivovarnická společnost Asahi Group Holdings Ltd bude novým majitelem Plzeňského prazdroje. S koncernem Anheuser-Bush (AB InBev) se domluvila na koupi evropských pivovarů skupiny SABMiller včetně Plzeňského Prazdroje. Za převzetí skupina zaplatí podle serveru deníku Nikkei 7,3 miliardy eur, tedy zhruba 197,3 miliardy korun. Společnost Asahi akvizici potvrdila ve svém tiskovém prohlášení. Koupi ale ještě musí schválit Evropská komise a antimonopolní úřad.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) doufá, že nový majitel Plzeňského Prazdroje a dalších východoevropských značek SABMilleru, japonská pivovarnická skupina Asahi Group Holdings, zachová v Plzni výrobu, zaměstnanost i dobrou pověst plzeňského piva.

„Já doufám, že japonské firmy budou dobrým partnerem pro město,“ řekl dnes novinářům Zrzavecký. Připomněl, že s Japonci má město dobré vztahy – například s Panasonikem, který působí už 20 let v průmyslové zóně Borská pole. „Cílem města je, aby pivovar tady zůstal, aby zaměstnával, aby reprezentoval dobré jméno Plzně,“ řekl primátor. Věří, že nový majitel to s Prazdrojem, který je podle něj asi nejcennější součástí kupovaného balíku firem, myslí dobře. „Já tu firmu neznám, doufám, že to není nějaký investiční fond, který skupuje firmy na spekulaci,“ řekl. O jednání neměl žádné podrobnosti, pouze útržky informací z médií.

Zrzavecký připustil, že cenu, jakou japonská firma za skupinu firem zaplatila, by si nemohla dovolit dát Plzeň ani Česká republika. V létě primátor odeslal žádost premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, aby pomohl při získání Prazdroje do vlastnictví města respektive státu. V reakci na avizovaný prodej pivovaru se totiž v létě Právovárečné měšťanstvo v Plzni opět přihlásilo o vlastnická práva k bývalému Měšťanskému pivovaru, který v roce 1842 vybudovalo a který je dnes součástí Plzeňského Prazdroje. Primátor tehdy řekl, že město, které je členem Právovárečného měšťanstva, postup právovárečníků podporuje a bude za návrat tohoto rodinného stříbra zpátky do plzeňských rukou bojovat. „Pokud se jedná o takovou částku a celou skupinu, to si samozřejmě město nemůže dovolit a ani stát by nejspíš nemohl,“ řekl dnes k prodeji Prazdroje. Je přesvědčený, že nový majitel by měl minimálně s právovárečníky usednout ke kulatému stolu, aby si vzájemně sdělili názory a pozice.

Právovárečníci v létě upozorňovali zájemce o koupi Prazdroje na svá práva a požádali vládu a parlament o součinnost, aby byly napraveny historické křivdy a údajně znárodněný majetek navrácen původním vlastníkům. Uvedli, že jsou podle verdiktu Nejvyššího soudu ČR vlastníkem Měšťanského pivovaru. Sdružení má 225 členů, majitelů domů, které mají od krále Václava II. právo vařit pivo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner