Nový památník byl v Plzni odhalen československým letcům v britské RAF, kteří se narodili v téměř zaniklé čtvrti Karlov. Pamětní deska stojí u sokolovny, jediné budovy, která z Karlova zbyla. Památník odhalili členové rodin Miloslava Petra, Karla Pošty a Stanislava Peroutky, celkem je věnován sedmi plzeňským letcům. ČTK to řekl Filip Procházka, předsedka Klubu vojenské historie 276. peruť.

Památník dále nese jména Oldřicha Hořejšího, Jiřího Schwarze, Viléma Soukupa a Jindřicha Zářeckého. „Tři letci bohužel ve válce padli. Čtyři z nich se po válce vrátili do Československa, ale po komunistickém převratu odešli zpátky do Británie,“ řekl Procházka. Hrdinství letců při odhalení památníku připomněla ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) nebo náměstek plzeňského primátora Martin Baxa (ODS)

Osudy letců z Karlova byly ještě donedávna prakticky neznámé, k jejich poznání pomohla šťastná náhoda. „V roce 2015 jsme měli na několika místech ve Velké Británii výstavu o československých letcích RAF. Na jednom z míst ji viděl Mike Hitches, který je synovcem snoubenky Miloslava Petra. Výstava ho zaujala a rozhodl se nám věnovat pozůstalost,“ vysvětlil Procházka.

Klub vojenské historie chtěl Petrovi věnovat pamětní desku u jeho rodného domu, ukázalo se však, že v Karlově už žádné domy nestojí. Při dalším pátrání se podařilo připomenout i osudy dalších karlovských letců, kterým je dnes věnován památník u sokolovny. Zhlédnout jej je možné na adrese Na Pomezí 22.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner