Irsko si nedokáže představit, že po odchodu Británie z Evropské unie by mezi britským a irským územím na Irském ostrově byly zavedeny hraniční kontroly. Podle serveru BBC to dnes prohlásil irský premiér Enda Kenny. Druhý nejvýše postavený severoirský politik Martin McGuinness ze separatistické strany Sinn Féin naopak tvrdí, že po brexitu nemůže mezi Severním Irskem a Irskem dál fungovat stejný režim jako dosud, který dovoluje volný pohyb přes vzájemné hranice.

Ačkoli premiér Kenny před referendem o vystoupení Británie z EU varoval, že v případě brexitu by jeho země mohla opět zavést hraniční a celní kontroly mezi Irskem a Severním Irskem, nyní je mnohem smířlivější. „Evropskou hranici uvnitř Irského ostrova nechceme… Žádné pevné hranice mezi Dundalkem a Derry nebudou,“ řekl dnes.

Severní Irsko je jedinou částí Británie, která má s jiným státem EU společnou pozemní hranici. Přeshraniční režim mezi oběma zeměmi by se tak musel před vystoupením Británie z EU pečlivě řešit, a to s přispěním všech dalších unijních zemí. Například severoirský vicepremiér McGuinness se domnívá, že zachování režimu bez hraničních kontrol není reálné.

Právě McGuinness je však zastáncem tvrdé linie a po britském referendu dokonce vyzval, aby Severní Irové vypsali plebiscit o sjednocení s Irskou republikou. První ministryně Severního Irska Arlene Fosterová reprezentující probritskou unionistickou stranu se ale domnívá, že takové hlasování „by ničemu nepomohlo“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner