Výbor pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů pozval dva šéfy klíčových bezpečnostních složek na uzavřené slyšení o údajném vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb. Slyšení je naplánováno na úterý, později se má z iniciativy téhož výboru uskutečnit veřejné slyšení dalších, tentokrát bývalých významných zpravodajských a justičních činitelů.

V úterý mají před výborem stanout ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey a šéf Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Mike Rogers. Veřejného slyšení, plánovaného na pozdější dobu, by se měli zúčastnit bývalý šéf rozvědky CIA John Brennan, bývalý ředitel amerických tajných služeb James Clapper a někdejší náměstkyně ministra spravedlnosti Sally Yatesová.

Výbor prověřuje údajné kontakty členů volebního štábu Donalda Trumpa na Rusko a pokusy Moskvy ovlivnit výsledek voleb v neprospěch Hillary Clintonové. Jeho dosavadní jednání ale naráželo na tvrdé spory republikánských a demokratických poslanců, kteří se přeli o program zasedání i o seznam předvolaných svědků. Dnes zveřejněná pozvání podle agentury Reuters signalizují, že stranické spory zřejmě šly stranou.

Minulý měsíc výbor Sněmovny reprezentantů ochromil spor ohledně jednání jeho předsedy Devina Nunese, jehož demokraté podezírali z příliš těsných styků s Bílým domem, které ohrožují nezávislost vyšetřování. Nunes je rovněž rozezlil tím, že zrušil na březen plánované veřejné slyšení Brennana, Yatesové a Clappera i uzavřené slyšení Comeyho a Rogerse.

Kromě výboru Sněmovny reprezentantů souběžně vyšetřuje údajný ruský vliv na americké volby i senátní výbor pro kontrolu zpravodajských služeb.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner