Po čtvrtečních střetech stovek migrantů s policisty v přijímacím táboře ve městě Charmanli na jihu Bulharska zadržela policie na 400 lidí. Dalších 15 běženců bylo zadrženo kvůli ničení majetku. Několik provinilců by mělo být ze země vyhoštěno, informovala bulharská média. Migranti protestovali především proti zákazu objekt opouštět.

Na vzbouření v největším utečeneckém táboře v Bulharsku, kde je umístěno na 3000 imigrantů, se podle úřadů podíleli především Afghánci. Úřadující předseda vlády Bojko Borisov dnes podle agentury BGNES v Charmanli řekl, že je možné, že vše bylo organizováno zvenčí. „Afghánské skupiny napadaly Syřany, aby je přiměly bouřit se,“ řekl v této souvislosti premiér, který se přijel do Charmanli podívat. Jak dodal, pět ze zadržených bude okamžitě vyhoštěno, protože představují hrozbu pro národní bezpečnost.

„Ostatní, kteří narušili klid v táboře, budou rovněž mezi prvními, kteří budou ze země vyhoštěni. Do té doby budou umístěni v táborech uzavřeného typu,“ cituje Borisova server Novinite.com. „Letadlo do Afghánistánu již bylo zařízeno, poletí v prosinci,“ dodal.

Nepokoje v táboře začaly ve čtvrtek kolem poledne pálením pneumatik a házením kamení na policisty. Podílelo se na nich zhruba 2000 migrantů. Rozvášnění lidé se následně pustili do ničení nové budovy, z níž vynášeli všechny věci a pálili je. Policie později proti řádění zasáhla s nasazením vodních děl a gumovými projektily. Zhruba dvacítka policistů a dva běženci při střetech utrpěli zranění.

Lidé se v Charmanli vzbouřili hlavně kvůli nařízení, že nesmějí opouštět tábor, protože se mezi nimi vyskytla infekční onemocnění. Protestující se pak dožadovali, aby jim byl umožněn odchod do Srbska, odkud by mohli pokračovat v cestě dál do bohatších evropských zemí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner