Americká pobřežní stráž nechytila v dubnu na moři žádného kubánského migranta, který by se snažil dostat do Spojených států. Je to poprvé za sedm let, kdy se něco takového stalo, uvedl list The Miami Herald.

„Duben byl první měsíc za sedm let, kdy jsme neměli žádného kubánského migranta, ani jednoho,“ řekl velitel pobřežní stráže USA admirál Paul Zukunft. „Za typického dne touto dobou loňského roku bychom pravděpodobně zajistili asi tak od 50 do 150 kubánských migrantů.“

Kubánci, kterým se podařilo dostat až na americkou pevninu, měli od roku 1995 obecně podle pravidla známého jako „mokrá noha, suchá noha“ právo zůstat v zemi. Bývalý prezident Barack Obama však tento zvláštní migrační režim pro Kubánce ke konci své vlády zrušil. Podle představitelů pobřežní stráže tento krok jednoznačně odradil Kubánce od toho, aby se pokoušeli dostat do USA po moři, protože nyní je pravděpodobnější, že budou vráceni na komunistický ostrov, napsala agentura AP.

Vztahy mezi Kubou a USA se v posledních letech zlepšují. Washington a Havana oficiálně oznámily novou kapitolu ve vztazích v prosinci 2014. Další rok v červenci pak po více než padesáti letech obnovily diplomatické styky. Od té doby USA zrušily některá hospodářská omezení, země obnovily letecké a poštovní spojení a USA povolily dovoz některého zboží a podnikání amerických firem v některých odvětvích. Obama také jako první úřadující americký prezident po 88 letech navštívil v roce 2016 Kubu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner