Hurikán Irma devastující Karibik zabil nejméně čtyři lidi na Amerických panenských ostrovech. Informovaly o tom ve čtvrtek úřady, které se obávají, že v těžko přístupných oblastech mohou být objeveny další oběti. Prezident Donald Trump na souostroví vyhlásil po přechodu bouře stav katastrofy, což umožní snáze čerpat federální pomoc pro toto americké území.

Celkový počet mrtvých v souvislosti s přechodem hurikánu stoupl na 14, z čehož pět registrovaly úřady na ostrově Svatý Martin a tři v Portoriku.

Na Amerických panenských ostrovech zůstaly po bouři zničené domy, neprůjezdné silnice a tisíce lidí bez proudu.

Vyhlášení stavu katastrofy umožňuje americké vládě finacovat například dočasné ubytování pro lidi, kteří přišli o domov či stavbu nových domů a silnic.

Hurikán nejsilnější páté kategorie, který zpustošil menší ostrůvky a následně s ničivým dopadem přešel podél Dominikánské republiky a Haiti, se nyní nachází 60 kilometrů jižně od ostrova Grand Turk a rychlostí 26 kilometrů v hodině se blíží k severnímu pobřeží Kuby, kam by měl dorazit dnes odpoledne SELČ. Na jeho víkendový příchod se chystá i Florida.

Florida zavírá školy, nařídila evakuaci půl milionu lidí

Americký stát Florida se dnes chystá uzavřít všechny školy a univerzity kvůli očekávanému úderu hurikánu Irma, který má poloostrov zasáhnout o víkendu. Guvernér Rick Scott celkem nařídil evakuaci půl milionu lidí z pobřežních oblastí. Řada z nich nyní čeká v dlouhých frontách u čerpacích stanic, které se potýkají s nedostatkem pohonných hmot.

Zatímco během čtvrtka předpovědní modely počítaly s tím, že hurikán přejde podél pobřeží Floridy, v posledních hodinách začínají meteorologové odhadovat, že jeho střed zasáhne přímo Miami a okolí. Guvernér Scott k dosud vyhlášeným oblastem evakuace přidal lokalitu jižně od jezera Okeechobee zahrnující mimo jiné okres Palm Beach.

Nařídil rovněž uzavření všech základních, středních i vysokých škol ode dneška do pondělka. Některé jejich budovy mohou podle úřadů sloužit jako nouzové ubytovny pro lidi, kteří přijdou kvůli živlu o přístřeší.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner