Londýn 15. června (ČTK) – Počet obětí požáru výškového bytového domu v Londýně vzrostl na nejméně 17. Oznámil to dnes šéf londýnské policie Stuart Cundy. Dá se podle něj předpokládat, že počet mrtvých ještě poroste. Nic podle něj ovšem nenasvědčuje tomu, že by oheň, který budovu v západní části metropole zachvátil v noci na středu, měl něco společného s terorismem.

„Bohužel musím potvrdit, že zahynulo 17 lidí,“ oznámil Cundy. Předchozí údaj o počtu obětí pocházel ze středy a hovořil o nejméně 12 mrtvých. Mnoho lidí úřady pohřešují, což je také důvod, proč ani aktuální bilance obětí s vysokou pravděpodobností nebude konečná. Úřady také stále neznají příčinu požáru.

Cundy novinářům řekl, že prohledávání zdevastované budovy potrvá měsíce a je možné, že některé oběti požáru nebude možné nikdy identifikovat. Vyjádřil zároveň přání, aby číslo obětí na životech nakonec nebylo trojmístné. „Chci doufat, že nepůjde o trojmístné údaje,“ odpověděl podle agentury Reuters na dotaz novinářů.

Grenfell Tower, budova se zhruba 120 sociálními byty ve čtvrti Kengsington, vyhořela od druhého až po poslední 24. podlaží. Po požáru byly desítky lidí převezeny do nemocnic. Nyní v nich zůstává přes 30 lidí, přičemž stav 17 z nich je označován jako kritický.

Média přinášejí svědectví o tom, že některé oběti nacházející se v ohnivém obklíčení volaly svým blízkým, aby se s nimi rozloučily. Jedním z nich byl podle BBC 23letý syrský uprchlík Mohammed Alhajali: když se oheň dostal až k němu, stačil zavolat příteli, kterého požádal, aby předal zprávu o jeho osudu rodině.

Podobný případ podle agentury AP popsala právnička rodiny 27leté italské dívky, která je po požáru spolu se svým italským přítelem nezvěstná. Gloria Trevisanová podle ní v posledním z několika telefonických rozhovorů, který měl charakter rozloučení, poděkovala matce za vše, co pro ni udělala. Její poslední slova prý byla: „Plameny jsou už v obývacím pokoji. Plameny jsou kolem nás.“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner