Počet obětí z tří lodí s uprchlíky, které se ve středu potopily u východořeckých ostrovů nedaleko Turecka, stoupl na šestnáct. Z toho 11 jsou děti, oznámily dnes pobřežní stráže podle listu Ta Nea. Řecké úřady stále pátrají po čtyřech desítkách migrantů.

Nejvíce obětí mělo ztroskotání dřevěné lodi u ostrova Lesbos. Pobřežní stráži se podařilo zachránit 242 lidí, dalších deset přišlo o život a po 33 se pátrá. Jde nejspíš o největší letošní námořní neštěstí u řeckých břehů.

Do pátrání, při kterém byly v posledních hodinách nalezeny dvě malé děti v kritickém stavu, se zapojily čtyři lodě pobřežní stráže, několik rybářských lodí a rovněž tři vrtulníky. Díky včasnému zásahu lékařů se podařilo zachránit život tříleté holčičce, zatímco u šestiletého silně podchlazeného chlapce byly veškeré snahy o resuscitaci marné.

Lesbos, který leží méně než deset kilometrů od tureckého pobřeží, se stal pro uprchlíky hlavní vstupní branou do Evropy.

Při dalších neštěstích u ostrovů Samos a Agathonisi zahynulo ve středu sedm osob, z toho pět dětí. Pohřešují se dvě malé děti a dva dospělí muži. Zachráněno bylo 123 migrantů.

Do Řecka přišlo jen letos již více než 500.000 migrantů, většina z nich pokračovala přes Makedonii, Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko dále do západní Evropy, většinou do Rakouska a Německa. Počet uprchlíků se v posledních týdnech zvýšil, běženci se totiž snaží dostat do Evropy dříve, než vypukne zima a počasí na moři se výrazně zhorší.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner