Česká policie za první dva měsíce letošního roku zadržela 983 lidí, kteří byli v zemi nelegálně. Proti loňsku jde o mírný pokles o 45 zadržených. V souvislosti s uprchlickou vlnou bylo v Česku v lednu a únoru zadrženo 93 lidí. Podle šéfa cizinecké policie Milana Majera zatím nejsou informace, že by Česko migrační vlna mohla ohrozit.

Policie za celý loňský rok v Česku zadržela 8563 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Meziročně to byl narůst o více než 77 procent. Nejčastěji byli v zemi nelegálně občané Sýrie, kteří tvořili zhruba čtvrtinu zadržených. Nárůst způsobila evropská migrační krize, která loni naplno vypukla.

„Zatím jsme nezaznamenali žádné tendence ani informace o tom, že by do České republiky mířily nějaké proudy migrantů,“ uvedl Majer. Podle ředitele cizinecké policie stále platí, že uprchlíci přes Evropu směřují do Německa nebo skandinávských zemí.

Příští týden uplyne tři čtvrtě roku od doby, kdy čeští policisté začali dělat zvýšené kontroly na hranicích s Rakouskem. Do půlnoci na úterý bylo při těchto kontrolách zadrženo 3382 lidí, kteří do země vstoupili nelegálně.

Podle Majera se v současnosti kontroly ustálily na šest hraničních přechodů, které jsou nejfrekventovanější a kde by případně mohla migrační vlna nejvíc hrozit. „Děláme tam namátkové kontroly, každý měsíc děláme analýzu a vyhodnocení tohoto opatření. V případě potřeby opatření můžeme rozšířit,“ podotkl Majer.

Česko-rakouská hranice má 464 kilometrů a je na ní 20 hraničních přechodů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner