Záplavu otázek a odmítavých reakcí vyvolalo ve Spojených státech pondělní prohlášení lídra republikánských předvolebních průzkumů Donalda Trumpa, který vyzval k uzavření USA pro muslimy. Bílý dům dnes prohlásil, že Trump se svými výroky diskvalifikoval z boje o prezidentský úřad. Trumpovi republikánští konkurenti odsoudili nápad jako nejabsurdnější v řadě kontroverzních prohlášení na adresu vyznavačů islámu a podle právníků je plán v rozporu s mezinárodními zákony a smlouvami.

„To, co řekl Donald Trump, ho diskvalifikuje pro funkci prezidenta,“ prohlásil mluvčí prezidenta Baracka Obamy Josh Earnest. Trumpovy výroky jsou podle něj „morálně zavrženíhodné“.

V reakci na krveprolití v Kalifornii, kde minulou středu dvojice inspirovaná radikálním islámem postřílela 14 lidí, Trump při setkání s voliči vyzval k zákazu vpouštění všech muslimů včetně turistů do USA. „Jsme ve válce. A máme prezidenta, který to nechce říci,“ prohlásil dnes Trump v rozhovoru s televizí ABC poté, co jeho pondělní výzva vzbudila neobvyklou vlnu kritiky.

Trump se zároveň přirovnal k prezidentovi USA z doby druhé světové války Franklinu Rooseveltovi, který prý podobně postupoval vůči Japoncům, ale byl přitom „všemi velmi respektován“.

Právníci však pro Trumpovu protimuslimskou výzvu nenašli místo v zákonném rámci. „To by bylo nejen porušení mezinárodního práva na základě totální otevřené diskriminace vůči jednomu náboženství. Spojené státy by se tím staly faktickým vyvrhelem mezi národy,“ řekl listu The Washington Post expert na ústavní právo Jonathan Turley.

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes prohlásil, že vyjádření jako ta Trumpova nejsou konstruktivní v boji proti takzvanému Islámskému státu. „Když cestuji po světě, je mi jasné, že naši přátelé i odpůrci sledují a poslouchají debatu ve Spojených státech a poznámky, jako ty které jsme právě slyšeli, nejsou konstruktivní, a to říkám diplomaticky,“ řekl Kerry na okraj klimatického summitu v Paříži.

Americký ministr vnitřní bezpečnosti Jeh Johnson poznamenal, že Trumpův návrh očerňuje muslimy a činí Spojené státy méně bezpečnými.

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan podotkl, že Trumpovy názory nejsou těmi, které by zastávala Republikánská strana, „a hlavně je nezastává tato země“.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ústy své mluvčí Melissy Flemingové vyjádřil obavu, že „podobná předvolební rétorika ohrožuje důležitý program přijímání syrských válečných uprchlíků v USA“.

Trump podle nejnovějšího průzkumu stanice CNN zvýšil svůj náskok před soupeři téměř na 20 procentních bodů, k čemuž podle analytiků přispívá rostoucí obava Američanů z terorismu.

Mezi Trumpovy další kontroverzní návrhy patří požadavek na monitorování dění v mešitách či zrušení některých z nich.

Také Trumpovi přímí konkurenti se vůči poslednímu nápadu populistického miliardáře začali ostře vymezovat. „Jeho ‚politické‘ návrhy nejsou seriózní,“ napsal na twitteru bývalý floridský guvernér Jeb Bush. Guvernér New Jersey Chris Christie prohlásil, že Trump má „směšný pohled“ na svět a neví, o čem mluví. Několik republikánů včetně jediné ženy mezi uchazeči Carly Fiorinaové označilo Trumpova slova za nebezpečná.

Do opatrné kritiky se pustili i ti kandidáti, kteří stejně jako realitní magnát usilují o sympatie konzervativní části voličů. „Toto není moje politika. Podle mě se musíme zaměřit na radikální islámský terorismus a věnovat se přímým hrozbám pro Spojené státy,“ uvedl texaský senátor Ted Cruz, jehož preference po útocích rovněž stoupají.

Úspěch Trumpovy kampaně však podle mnohých stále více ukazuje, že republikánští voliči touží nejen po silné ruce, ale i po nepolitické osobnosti v čele státu.

Otázkou je, zda to v případě jeho triumfu v primárkách bude stačit na očekávanou demokratickou soupeřku v prezidentských volbách Hillary Clintonovou, kterou by podle expertů mohl porazit spíše méně vyhraněný republikán. Podle posledních průzkumů by v přímém souboji přesvědčila více Američanů bývalá první dáma.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner